Przed przekazaniem dorobku swojego życia jednej osobie z rodziny warto rozważyć opcję ustanowienia służebności osobistej mieszkania w formie zabezpieczenia swojej przyszłości.
Jednym ze sposób na ograniczenie dalszej sprzedaży nieruchomości, która została przekazana w formie darowizny jest ustanowienie służebności osobistej mieszkania.
Służebność osobista jest instytucją prawa cywilnego polegającą na zapewnieniu wskazanej w akcie notarialnym osobie możliwości zamieszkiwania. Obdarowany lub inna osoba, która nabyła własność nieruchomości nie może pozbawić prawa korzystania z mieszkania temu, komu przysługuje osobista służebność mieszkania.
Co przysługuje osobie, która ma służebność osobistą mieszkania?
Służebność osobista mieszkania to nie tylko korzystanie z jednego pomieszczenia. Można korzystać również ze wszystkich urządzeń w mieszkaniu, które przeznaczone są do użytku wspólnego.
Służebność może trwać najdłużej do śmieci osoby, której przysługuje i wygasa z tym dniem. Istnieje możliwość zamiany służebności mieszkania na rentę pod warunkiem, że służebnik dopuszcza się uchybień przy wykonywaniu tego prawa. Uchybienia te muszą być rażące.
Zniesienie służebności osobistej mieszkania.
Służebność osobistą mieszkania może znieść albo polubownie – właściciel nieruchomości w porozumieniu ze służebnikiem – lub przez postanowienie sądu.
Zmiana służebności na rentę również może nastąpić tymi sposobami. Najlepszym rozwiązaniem na zniesienie służebności albo zamiany na rentę jest umowa polubowna między stronami.
Trzeba pamiętać, że służebność osobista mieszkania wygasa po 10 latach nie wykonywania jej. Można również sprzedać mieszkanie ze służebnością.
Czy można sprzedać mieszkanie ze służebnością?
Firmy zajmujące się skupem nieruchomości (grb-nieruchomosci.pl) mają często możliwości prawne, pozwalające na zakup nieruchomości ze służebnością. Mieszkanie czy inna nieruchomość obciążona służebnością mieszkania należy do kategorii nieuregulowanych stanów prawnych ale z takimi sprawami skupy nieruchomości radzą sobie doskonale.